Sukces prof. Stanisława Migórskiego w programie Horyzont 2020

Wniosek prof. Stanisława Migórskiego z Katedry Teorii Optymalizacji i Sterowania zyskał uznanie ekspertów oraz dofinansowanie w wysokości 644 tys. euro w konkursie Marie Skłodowska-Curie Research and Innovation Staff Exchange w ramach programu Horyzont 2020.

Głównym celem projektu "Nonsmooth Contact Dynamics" (CONMECH), którego kierownikiem będzie prof. Stanisław Migórski jest stworzenie opartego na najnowocześniejszych technologiach wspólnego programu szkoleniowego i badawczego, który wzmocni współpracę dziesięciu instytucji partnerskich z ośmiu krajów - Polski, Francji, Rumunii, Hiszpanii, Argentyny, Australii, Chin i Stanów Zjednoczonych - w zakresie badań nad mechaniką niegładką, inkluzjami w przestrzeni Banacha, a także optymalną kontrolą i algorytmami obliczeniowymi w problematyce niegładkiej.

Szacowany czas trwania projektu wynosi 48 miesięcy. W jego ramach odbędzie się kilka wymian pracowników naukowych pomiędzy instytucjami partnerskimi.

Stworzenie wspomnianego programu przyczyni się do lepszego poznania badanych zagadnień. Rezultatem będzie również wydanie dwutomowej monografii oraz wspólnej publikacji naukowej o wysokiej cytowalności, co stanowić będzie solidną podstawę do długofalowej współpracy instytucji biorących udział w projekcie. Planowane są także szkolenia, spotkania, seminaria, warsztaty oraz konferencje, które posłużą do przekazania zdobytej wiedzy oraz doświadczenia zainteresowanym badaczom.

Z perspektywy naukowej istotne będzie opracowanie nowych i niestandardowych matematycznych i numerycznych narzędzi służących do analizy zagadnień mechaniki kontaktowej, mających fundamentalne znaczenie dla techniki, przemysłu i inżynierii. Szczegółowe badania umożliwią nie tylko lepsze poznanie mechaniki kontaktowej, ale także pozwoli na poprawę stosowanych obecnie rozwiązań przemysłowych.

Należy podkreślić, że to kolejny projekt prof. Stanisława Migórskiego finansowany w ramach programów ramowych UE, w którym Uniwersytet Jagielloński występuje w roli koordynatora.

Członkami konsorcjum oprócz Uniwersytetu Jagiellońskiego są: University of Perpignan Via Domitia (Francja), University of Craiova (Rumunia), University of A Coruna (Hiszpania), a partnerami: University of Iowa (USA), Oakland University (USA), Austral University (Argentyna), Federation University Australia (Australia), Zhejiang University (Chiny), Guangxi University for Nationalities (Chiny).

Data opublikowania: 26.07.2018
Osoba publikująca: Krzysztof Bartosz